Infrastructure (Water, Facilities, Transport, Marine)

Critical infrastructure industries, including Water, Cities, Facilities, Transportation, and Marine segments, are straining from rapid urbanization and climate change, putting enormous pressure on our existing systems and service networks. As connecting and leveraging data becomes more crucial in addressing these industry challenges, this track will provide you with real-life cases, give you insights into the global supply chain and illustrate how, together, we can build a connected-industrial economy for a more sustainable future. 

*Our agenda is updated frequently, will be 22 dedicated sessions across 3 days. Please refresh your browser cache to ensure you get the latest updates.

Tuesday, October 24, 2023
1:30 PM - 2:00 PM
Matthew Miller - AVEVA
Gary Wong - AVEVA
2:10 PM - 2:40 PM
Mariano Martin Tirado - Acciona
2:50 PM - 3:20 PM
Jeffrey de Wit - EPCOR Utilities Inc.
Ian Rivett - Kvale Informatics Consulting Ltd
3:50 PM - 4:20 PM
Omer Bin Abdul Aziz - Avanceon
Abdullah Mohammed AA Bahzad - Ashghal
4:30 PM - 5:00 PM
John Krajewski - AVEVA
Wednesday, October 25, 2023
8:00 AM - 9:10 AM
Georgios Sichanis - ASTAD Project Management
9:20 AM - 9:50 AM
Abdulrhman AlMaslamani - Ashghal
Omer Bin Abdul Aziz - Avanceon
10:20 AM - 11:30 AM
Gary Wong - AVEVA
Jeffrey de Wit - EPCOR Utilities Inc.
Remi Duquette - Maya HTT Ltd.
Eric Conder - Inframark A&I
Tiffany Gispanski - Schneider Electric
1:30 PM - 2:00 PM
Emmanuel Portugal - Energy Development Corporation
David Honorio III lim - Calibr8 Systems, Inc.
2:10 PM - 2:40 PM
Tony Jones - Renewable Water Resources (ReWa)
Torsten Byrnes - SmartSights
2:50 PM - 3:20 PM
Ibtisam Alfaris - Delta River
3:50 PM - 4:20 PM
rob kambach - aveva
4:30 PM - 5:00 PM
Todd Brown - AVEVA
Gary Wong - AVEVA
Thursday, October 26, 2023
10:45 AM - 11:15 AM
Alex Jenkins - AVEVA
11:25 AM - 11:55 AM
Hiroyasu Ishigaki - Mitsubishi Heavy Industries, LTD.
Ryota Hiura - Mitsubishi Heavy Industries, Ltd.
1:30 PM - 2:00 PM
Herve Lours - AVEVA
2:10 PM - 2:40 PM
Takami Taisei - Namura Shipbuilding
Tatsuhiro Tateishi - Namura Shipbuilding Co., Ltd.
2:50 PM - 3:20 PM
Juha Peippo - RMC
Jussi Puurula - Rapid Structural Design
3:30 PM - 4:00 PM
UZMA QURESHI - SYSCOM-BINGHALIB GROUP
Mohamed Binghalib - BINGHALIB GROUP OF COMPANIES
Remi Duquette - Maya HTT Ltd.